Kiekviename iššūkyje stengiuosi aplenkti ne kitus, o pačią save.

Apie savo darbus kalbėti sunku, tad tegul kalba sustabdytos akimirkos.




ANT LEDO kartu su M. Drobiazko ir P. Vanagu susitinkame bendroje kūryboje nuo 2017-ų. Dėka jų galime ne tik pažintį šį nuostabų sportą ir meną kartu iš vidaus, bet ir įnešti naujų vėjų, naųjo pažiūrio bei išgyventi nuostabų nuotykį kartu su ilgamete didžiule "Liepsnojančio ledo" komanda.





PARODA-SEANSAS 'Kalėdos 'ant ledo' "

Pandemijos akivaizdoje sugriuvo P. Vanago ir M. Drobiazko „Liepsnojančio ledo“ kūrybinės komandos turėti planai 2020 metais surengti inovatyvų renginį Lietuvoje, sujungiant kino meną ir šokių ant ledo spektaklį į naujo tipo kūrybinį projektą.

Atsižvelgiant į tai, norėjome kalėdoms sukurti projektą, kuriuo suteiktumėme žiūrovams galimybę inovatyviai „pasijusti ant ledo“, pasitelkiant kitas meno formas ir menines instaliacijas, gruodžio mėnesiui „apgyvendinant“ netradicinėje baltoje meno galerijos erdvėje, o kalėdų laikotarpiu emocijas perkeliant į ekraną. Filmo istorija pasiekė jūsų širdis, o parodą pandemija "uždarė" tuščios galerijos  tyloje. Bet ji gyva užfiksuotose akimirkose ir Povilo su Margarita prisilietimuose.

Paklaustas viename interviu Delfi  sporto žurnalisto Lino Pociaus, Povilas taip komentavo Kalėdų "ant ledo" idėją:

"– Ar nustebino režisierės Rasos Micachienės iniciatyva kurti dokumentinį filmą apie šokius ant ledo?, – paklausėme P. Vanago. – Na, didelė padėka Rasai, jos kūrybinėmis inovacijomis, ne stebiuosi, o žaviuosi Rasos sprendimais. Jos atsiradimas „Liepsnojančio ledo“          projekte – tikra dievo dovana. Ji įnešė visiškai netikėtų, gražių, naujų spalvų į „Liepsnojančio ledo“ galeriją. Tai, ką pamatėme,  tikrai     žavu, nuostabu. Šokių ant ledo ir mūsų projekto gerbėjai, kurie 2020-aisiais neturėjo galimybės gyvai pamatyti šokėjų ant ledo, gali    TV ekranuose ar kompiuteriuose prisiminti mūsų šou, - komentavo P. Vanagas.                                                                                           



Visomis naujienomis vis dar dalinasi DELFI, todėl su dideliu pasididžiavimu pristatome ypatingą projektą -KALĖDAS 'ANT LEDO', kurį finansuoją Lietuvos Kultūros Taryba.

straipsniu, gausybę video ir interviu šia tema rasite:  https://www.delfi.lt/apps/kaledos-ant-ledo/  

Ar kada susimąstėte, kaip skirtingų sričių menininkai mato prisiminimų akimirkas, kaip jas atskleidžia kūriniuose, kokias detales randa, kokį šokio ant ledo nematomą pojūtį išjaučia, ką įžvelgia?

Į baltas galerijos erdves perkeltos čiuožėjų ant ledo gyvenimo istorijos, inovatyviai pažvelgiant į  jų užkulisius, kviečia stabtelt, prisimint, dalintis prisiminimai, prisėst išjautimo akimirkai.

Dailusis čiuožimas-sportas ir menas viename. Tiek sporte, tiek mene siekiama aukščiausių rezultatų ir tobulybės, reikalingas tiek talentas, tiek juodas darbas. Sąsajų daug, belieka prie jų prisiliesti.

Parodos instaliacijas kuriant su įstabia menininke Jolanta Šmidtiene, lankytojus siekta stebinti trimačiais vaizdais, autentiška, pačios autorės atrasta technika sukurtais darbais.  Siekta, kad šokio ant ledo vaizdai ir istorija atgytų ažūrinių siūlų paveikslų rėmuose, išdėliotuose trijose, plonyčiais audiniais atskirtose erdvėse, sukuriant gylio įspūdį – tarsi žvelgtum kiaurai paveikslą ir matytum ore pakibusius vaizdinius – pasakojimus lyg praskilusiame lede.   

Šios instaliacijos – visos parodos jungiamasis jausmas. 

Dėmesio verta parodoje esančių M. Drobiazko ir P. Vanago suvenyrų kelionės istorija.  

Ji niekur nerodyta ir iš tiesų ypatinga.

Joje – ir olimpinės pačiūžos, ir 2006-ųjų garsioji apranga, ir profesionalų taurės sėkmės drabužiai, ir gausybė fanų suvenyrų, ir meškučiai nuo olimpinio, pasaulio ir Europos čempionatų ledo, 2006 m. Europos bronzos medaliai, poros sidabro medalis už laisvąjį šokį, senosios nuotraukos, laikraščių iškarpos ir daugybė asmeninių smulkmenų. 


 Baltame pasaulyje „apsigyveno“ ir trapios Linos Drižiūtės autorinės rankų darbo lėlės, nužengusios su savo istorija nuo čempionų ledo - su per mažomis pačiūžomis, skirtingos, jaukios, su savais charakteriais ir nuotaikomis,  tarsi atklydusios iš vaikystės ir prisiminimų. 

Prisiminimai į netikėčiausias instaliacijas persikelia ir iš fotografo – žurnalisto Teodoro Biliūno archyvų, kuris fotografuodamas fiksuoja ne įvykius, o pasakoja istoriją. Išjausti padeda stygos, kurių garsų klausantis gera atskvėpti ir mėgautis šokio magija. 


Šią parodą pažinti kvietėme išplėsti savo realybę, pasinaudojant parodos planšete ! 

Tereikėjo nukreipti ją, vaikštant po parodą, į pavadinimų nuotraukas, kurios papildo atskirus eksponatus ir atraskite video istorijas, audiovizualinius pasakojimus, šokių ant ledo grožį. 

Skulptūra

Dailusis čiuožimas savo pačia aukščiausia ir kokybiškiausia forma tai tobula meno kūrinio ir atletiškumo darna kuomet pojūtis lyg žiūrėtum į skulptūros judesį. 

Tomas Verner (Čekija) –Europos dailiojo čiuožimo čempionato daugkartinis aukso, sidabro bei bronzos medalių laimėtojas, pavergęs žiūrovus savo nuoširdumu ir rankų plastikos grožiu. 

Tatjana Tatmianina ir Maksim Marinin - du kartus pasaulio, penkis kartus Europos ir Olimpiniai čempionai, privertę visą pasaulį sulaikyt kvapą, gavus traumą ant ledo tiesioginio eterio metu, po jos atsitiesę, sugebėję tapti olimpiniais čempionais.

Papildyta realybė leido pažvelgti ir pajusti laimės ant ledo kainą ir kontrastus. 

Neatsiejama parodos-seanso dalis - filmas "Kalėdos 'ant ledo' ", kurio kuriamas siužetas, kaip ir pati paroda, padės iš labai arti žvilgtelti ne į čiuožimo meistrų sportinį kelią iki pripažinimo ar pajusti istorinių pasiekimų kainą, tačiau atvers ledo šou nematomą pusę. Būtent per jų asmeninę patirtį, pasakojimus, prisiminimus siekiame parodyti „Liepsnojančio ledo“ užkulisius, ieškome būdų pasakoti , dalintis, įkvėpti, prisiminti, pajusti priverstinį sustojimą šios pandemijos akivaizdoje ir nematomą kelio pusę, siekiant pažvelgti į gyvenimą kitapus ledo, baigus sportinę karjerą, o savo talentą "perkėlus" šokio menui ant ledo. 

Tiek daug KNYGŲ, taip mažai laiko 

Ir visgi daugelis mūsų kelionėse turbūt maigome savo išmaniuosius telefonus, traukiame dainą, sklindančią radijo dažniais arba šnekučiuojamės apie matytas ir dar neatrastas vietas. Tačiau Povilas ir Margarita, apkeliavę pusę pasaulio, sielos ramybę kelionių metu atranda…tik knygose.

Ilguose ir trumpuose skrydžiuose, varginančiose kelionėse traukinu, autobusu, automobiliu puslapis po puslapio verčiamos knygos dažnai pasaulį nušviečia naujomis spalvomis, susipina su išgyvenimais, kuria istoriją, kuria mūsų asmenybę, kuria paliekame savąjį įspaudą kituose žmonėse. Jų kelionės knygoje kiekvienas puslapis prasmingas. Jose išlieka ir jų gyvenimas.

 

Čiuožėjas - kaip aktorius spektaklio dieną, kuris jaudinasi,  laukia savo susitikimo su žiūrovu minutės iki paskutinių susikaupimo sekundžių ir žingsnio ant ledo, kuris slidus ir pilnas iššūkių. Tokia ir ši paroda-seansas. 


"Kalėdos 'ant ledo' ” autoriai  R. Micachienė, J. Šmidtienė, L.Drižiūtė, D. Malinauskas, T. Biliūnas, M. Malinauskas į ledo kelionę pažvelgė, bandydami atrasti tą viską vienijančią giją, viską sujungiantį siūlą. 

Tai, kas, kas apsigyveno tarp galerijos sienų sukūrė naują pėdsaką ant liepsnojančio ledo.

 

Modestas Malinauskas – tapytojas, prisijungęs prie parodos kūrimo, Povilo vaikystės kiemo draugas, įsitraukęs į avantiūrą, vedinas pašėlusių prisiminimų apie karo žaidynes tarp serbentų krūmų.